Spotkania
z naszą przeszłością…

Ustawienia języka

Deutsch
English (UK)
Polski

Nowotomyska Galeria Internetowa

Ustawienia języka

Deutsch
English (UK)
Polski

PSS SPOŁEM

Zaraz po II Wojnie światowej brakowało towarów i kapitału, a kupców często zastępowali szabrownicy. Mimo to prywatny handel szybko zaczął się odradzać. Oprócz cen wolnorynkowych obowiązywały ceny urzędowe. Dostarczaniem artykułów pierwszej potrzeby zaczęło zajmować się państwo. Wolny rynek był wspierany przez reglamentację żywności, środków higieny, odzieży i opału. Produkty konsumpcyjne już w 1945 r. zaczęły wypełniać prywatne sklepy, ale w upaństwowionym przemyśle „masy” nie było na nie stać. Według ówczesnych władz było to za sprawą wolnego rynku i spekulantów. Receptą na spokój społeczny było zamknięcie prywatnych sklepów i usunięcie z handlu luksusowych artykułów. W tym celu władza ludowa wywołała tzw. „bitwę o handel”.
W Nowym Tomyślu w listopadzie 1945r. powołana została do życia organizacja Spółdzielcza pod nazwą: Spółdzielnia Spożywców Pracowników Administracji Publicznej „BAZAR” z odpowiednimi udziałami. Terenem działania obejmowała powiat nowotomyski z siedzibą w Nowym Tomyślu. Na pierwszym zebraniu organizacyjnym wybrano pierwsze po wyzwoleniu Polski władze Spółdzielni w następującym składzie:
Niewierski Tadeusz – przewodniczący
Piątek Stefan – sekretarz
Preis Feliks i Ptak Ignacy – ławnicy.
Podstawą istnienia Spółdzielni przyjęcie Statutu, opracowanego przez Związek Rewizyjny Spółdzielni. Następnie wybrano po raz pierwszy Radę Nadzorczą Spółdzielni. Rada Nadzorcza Spółdzielni spośród siebie pierwszy Zarząd Spółdzielni w osobach:
Preiss Feliks – przewodniczący
Ptak Ignacy – sekretarz
Foluszny Antoni – skarbnik.
Na terenie miasta Nowy Tomyśl istniały dwie Spółdzielnie Spożywców i Związek Rewizyjny Spółdzielni w Poznaniu wysunął propozycję, aby połączyć je w jedną całość. W dniu 8 marca 1946r. na Walnym Zgromadzeniu Przedstawicieli podjęto uchwałę połączenia Spółdzielni „Jedność” ze Spółdzielnią „Bazar”. Nazwa Spółdzielni zmieniła się odtąd na „Spółdzielnia Spożywców Pracowników Państwowych Samorządowych i Spółdzielczych BAZAR” w Nowym Tomyślu.
W Nowym Tomyślu działał duży zakład Fabryka Narzędzi Chirurgicznych, skupiający kilkaset robotników, dla których na terenie zakładu pracy istnieje sklep spożywczy. Był to sklep zamknięty pod nazwą „Chifa”. Zarząd Spółdzielni prowadził rozmowy z przedstawicielami zakładu „Chifa” w celu połączenia Spółdzielni Spożywców „Bazar” ze Spółdzielnią Fabryczną zamkniętą „Chifa” w Nowym Tomyślu. W wyniku tych działań na 30.10.1948r. na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Członków połączono Spółdzielnie.
Prowadząc tak zakrojone działania w zakresie handlu detalicznego podjęto dalsze kroki poszerzenia działalności o tworzeniu zakładów gastronomicznych oraz zakładów produkcyjnych takich jak – masarnia, piekarnia oraz ciastkarnia. Uruchomiono także składnicę węgla oraz sklep z obuwiem.
Spółdzielnia systematycznie się rozwija i poszerza swoją działalność między innymi o Ośrodek „Praktyczna Pani”, gdzie znajdowały się usługi krawieckie i fryzjerskie oraz magiel elektryczny. 1 kwietnia 1964r. już wówczas pod nazwą jako Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Nowym Tomyślu przejęła Spółdzielnię w Zbąszyniu, którą zarządzała do 1975r.Z uwagi na operatywność Spółdzielni istnieją przesłanki na dalsze łączenie się Spółdzielni - podstawa pisma WSS w Poznaniu z dnia 10.12.1972r. Z dniem 1 stycznia 1972 r. „Społem” WSS Oddz. Nowy Tomyśl łączy się z Oddziałem WSS w Grodzisku Wlkp. W roku 1976 r. z dniem 1 lipca następuje przebranżowienie Oddziału na sklepy branży żywnościowej oraz nieżywnościowej, które to przechodzą organizacyjnie do WPHW „OTEX”. Natomiast sieć sklepów Oddziału „Społem” PSS w Nowym Tomyślu ulega zwiększeniu o sklepy branży spożywczej z terenu Opalenicy, Lwówka i Buku.
Tak szeroko zakrojona działalność „Społem” w Nowym Tomyślu, która także prowadzi naukę zawodu we wszystkich branżach wymagała także rozbudowy administracyjnej. W miesiącu wrześniu 1976r. administracja oraz Ośrodek Praktyczna Pani Spółdzielni „Społem” przenosi się do nowego budynku przy ul. Mickiewicza 15 nad Księgarnię. Biura „Społem” znajdują się tam do dziś.
Jednak z uwagi na transformację ustrojową od 1990r. działalność „Społem” została okrojona. Placówki i zakłady produkcyjne zostały systematycznie przekazywane w ręce prywatne.
Prezesi zarządzający Spółdzielnią od początku jej istnienia:
1945r. Feliks Preis
1950r. A. Apolinarski
1953r- 1955r. – Konieczek,
1956 – 1958 J. Sita
1960 – 1961 S. Orlicki
1961 - 1967 M. Kamiński
1967 (3 m-ce) Zygmunt Banach
1968 – 1979 Helena Barczyńska
1971 – 1976 V-ce Prezes Zgliczyńska
1979 – 1982 Grzegorz Piotrowski
1983 - 1992 Grażyna Biegańska
1992 Jerzy Karlik
1992 i nadal Wiesław Barański

/opracowanie: Barbara i Krzysztof Jandy/