Spotkania
z naszą przeszłością…

Ustawienia języka

Deutsch
English (UK)
Polski

Nowotomyska Galeria Internetowa

Ustawienia języka

Deutsch
English (UK)
Polski

O projekcie

Spotkania z naszą przeszłością…

Każdy mijający dzień przechodzi do historii, stając się nią niedostrzegalnie i w sposób przez nas sobie często nie uświadamiany. „Wielka” historia to domena narodów – kształtuje świadomość i scala całe generacje. Każda lokalna społeczność ma jednak swoją „małą” historię, złożoną z drobnych zdarzeń, z pozoru czasem nieistotnych spotkań. Historię tę tworzą tradycje naszego regionu, życie codzienne toczące się w małych miasteczkach, otaczający nas ludzie i ich sprawy. O ile zapisywaniem kart „wielkiej” historii zajmują się specjaliści, kronikarzami tej „małej” możemy być tylko my sami.

Ilu z nas wie, gdzie w naszym mieście znajdowała się synagoga? Kto pamięta, że na pl. Niepodległości przed laty odbywały się zawody motocyklowe? Czy wiemy, kto spogląda na nas ze starej rodzinnej fotografii?

Przypomnijmy sobie o ludziach, których kiedyś znaliśmy, a którzy teraz należą już do przeszłości. Przywołajmy fakty i wydarzenia, które nosimy jeszcze w naszej pamięci.

Chcemy ocalić dla potomnych pamięć o dawnym Nowy Tomyślu i okolicznych wsiach, przywrócić współczesnym obraz dawnych ulic, klimat wydarzeń, postacie włodarzy miasta, rzemieślników, lekarzy, policjantów, artystów… – ludzi czasem nietuzinkowych, a czasem zupełnie zwyczajnych, ale zawsze nam bliskich – naszych dziadków, pradziadków, sąsiadów, znajomych.

Kierując się troską o zachowanie świadectw naszej lokalnej, nowotomyskiej, „małej” historii i pragnieniem zaprezentowania ich szerszemu gronu odbiorców, postanowiliśmy utworzyć Nowotomyską Galerię Internetową. Mamy nadzieję, iż w ten sposób my sami, a w ślad za nami także nasze dzieci i wnuki, dla których Internet jest oczywistą przestrzenią zdobywania informacji, będziemy mogli poznawać przeszłość, której uczestnikami i świadkami byli nasi dziadkowie i rodzice.

Zwracamy się więc do Państwa z gorącą prośbą o podzielenie się własnymi fotograficznymi pamiątkami z naszej lokalnej przeszłości. Zdajemy sobie sprawę, że fotografie są często najcenniejszymi pamiątkami po naszych przodkach, dlatego kierując do Państwa ten apel, prosimy wyłącznie o umożliwienie wykonania ich cyfrowych kopii. Możemy to uczynić bez konieczności wypożyczania od Państwa oryginałów zdjęć i dokumentów:

  • w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu; ul. Witosa 8 - Grażyna Matuszak  tel. 61 44 21 278
  • a nawet w Państwa domach.

Akcji "Spotkań z naszą przeszłością..." patronuje Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu, której partnerują pasjonaci historii regionalnej skupieni wokół nowotomyskiej biblioteki w ramach Gminnej Koalicji na Rzecz Rozwoju Bibliotek, przy udziale osób związanych z Niezależnym Forum Nowego Tomyśla. Udostępnione przez Państwa materiały dokumentalne posłużą do celów prezentacyjnych, tj. stworzenia Nowotomyskiej Galerii Internetowej i wystaw tematycznych w przyszłości eksponowanych w salach biblioteki oraz jako uzupełnienie projektów badawczych dotyczących naszej lokalnej historii.

Zapewniamy Państwa, iż dołożymy wszelkich starań, by uszanować prywatność osób przedstawionych na zdjęciach oraz prawa własności do posiadanych fotografii. W przypadku jakichkolwiek uchybień prosimy o wyrozumiałość, gdyż nasze starania podyktowane są entuzjazmem i wyłączną chęcią upamiętnienia przeszłości naszej ziemi. W razie jakichkolwiek pytań i niejasności zachęcamy do kontaktu. Wspólnie z Państwem chcemy rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na pytania, które mogą się pojawić.