Encounters
with our past…

Language preference

Deutsch
English (UK)
Polski

Nowotomyska Galeria Internetowa

Language preference

Deutsch
English (UK)
Polski
Kaplica Sczanieckich w Wąsowie. View full size

Kaplica Sczanieckich w Wąsowie.

Fotografia ze zbiorów Pałacu w Wąsowie.
Kaplica została zbudowana jako klasycystyczna rotunda. Budowę rozpoczął Sylwester Sczaniecki, a dokończyła w 1786 r. jego żona Anastazja Sczaniecka, babka znanej działaczki społecznej, Emilii Sczanieckiej. Znajduje się na skraju parku, w bezpośrednim sąsiedztwie pałacu Sczanieckich. Przez dłuższy czas była kaplicą rodziny Sczanieckich, później Hardtów. Po przejeciu Wąsowa przez rodzinę Hardtów odbywały się w niej nabożeństwa ewangelickie . Po II wojnie światowej została poświęcona i stała się kościołem filialnym parafii w Wytomyślu. W latach 1976-2004, tj. do czasu wybudowania nowego kościoła, była siedzibą parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Wąsowie.

Jak podaje autorka artykułu o Wąsowie w obszernej publikacji zatytułowanej "Przewodnik po gminie Kuślin. ...Skąd przychodzimy... ....dokąd zmierzamy" "W głównym ołtarzu kaplicy znajduje się obraz Wniebowstąpienia Pańskiego nieznanego malarza. Po jego obu stronach umieszczono figury św. Piotra i Pawła. Wystrój kościółka ulegał wielokrotnym zmianom. W latach 60. XX wieku na sklepieniu kopułynamalowano wizerunki kilku świętych. Malowiedło usunięto na początku lat 90. XX w., z powodu złego stanu technicznego."

[źródło: "Skąd przychodzimy... ...dokąd zmierzamy. Przewodnik po gminie Kuslin" art."Wąsowo" autor: M.Bilska przy współpracy D.Paszka]

Comments

Add a comment

No comments yet. Be the first to comment!

  •