Ze zbiorów Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych.
Kolejkę wąskotorową wybudowali okoliczni właściciele ziemscy z Wąsowa, Trzcianki, Śliwna i innych miejscowości. W 1883 roku Richard Hardt, Tiedemann i pozostali "powołali do życia spółkę, której celem było zbudowanie cukrowni w Opalenicy - przy trasie Poznań - Berlin. Cukrownia powstała w rok później. Aby ułatwić dostarczanie towarów do przetwórni, rozpoczęto budowę kolejki wąskotorowej. Po kilku latach wąskotorowa docierała już do kilkunastu stacji w okolicy. W 1896 r. oddano do użytku linię Trzcianka-Wąsowo. Jeden z parowozów otrzymał nazwę "Wonsowo". Nieco później przedłużono tory do Nowego Tomyśla. Od 1939 r. nazwa, zarówno wsi, jak i stacji kolejki Wąsowo, zostały zmienione na Hardt. "
[źródło: ...Skąd przychodzimy... dokąd zmierzamy. przewodnik po Gminie Kuślin." Wąsowo, Magdalena Bilska przy współpr. z Damianem Paszkiem, GBP w Kuślinie, Kuślin 2011]
W okresie powojennym, towarowo-pasażerska linia kolejki wąskotorowej NOWY TOMYŚL-DUSZNIKI miała nr 7012.
Linia służyła miastu i regionowi w latach 1898-1990/1. Została zlikwidowana w 1994 roku. Torowisko rozebrano, obecnie na jego miejscu znajdują się ścieżki rowerowe.