Encounters
with our past…

Language preference

Deutsch
English (UK)
Polski

Nowotomyska Galeria Internetowa

Language preference

Deutsch
English (UK)
Polski
Foto-drogeria Ignacego Szczepaniaka - ul. Mickiewicza,  1939 r. View full size
Faces on this photo: Kamiński Antoni, Süss Edmund, Szczepaniak Ignacy

Foto-drogeria Ignacego Szczepaniaka - ul. Mickiewicza, 1939 r.

Z albumu Marii Szczepaniak.

Ignacy Szczepaniak - właściciel widocznej tu Foto -drogerii, mieszczącej się przy ul. Mickiewicza, oprócz prowadzenia sklepu zajmował się również kręceniem filmów. Podobno nawet udźwiękowionych i kolorowych.
Nakręcił m.in. film z uroczystości przekazania polskiej armii sprzętu wojskowego, zakupionego ze składek społecznych (lipiec 1938) oraz film dokumentujący wydalenie przez III Rzeszę na terytorium Polski Żydów z polskim obywatelstwem w dniach 28/29 października 1938 roku.

W Orędowniku Nowotomyskim z 20.09.1938 roku w dziale Kroniki miejscowej przeczytać możemy: "- Kino Oświatowe wyświetlało w czwartek 15 bm. w sali "Kresowianka" film-fragmenty ze wspaniałej uroczystości wręczenia broni Armii w Nowym Tomyślu w dniu 10 lipca br. Film ten dźwiękowy, częściowo wykonany w barwach kolorowych obrazuje we większości piękne momenty z tej jedynej w naszym powiecie uroczystości. Zdjęcia do tego filmu wykonał właśc. drogerii p. Ignacy Szczepaniak. Drugi wyświetlany film pt. "Dodek na froncie" jako pełnometrażówka wykazuje wesołe migawki z życia wojskowego. Filmy powyższe wyświetlane będą w kilkunastu miejscowościach naszego powiatu."

Comments

Add a comment

No comments yet. Be the first to comment!

  •