Encounters
with our past…

Language preference

Deutsch
English (UK)
Polski

Nowotomyska Galeria Internetowa

Language preference

Deutsch
English (UK)
Polski
Pl. Chopina - przed budynkiem nr 14. View full size
Faces on this photo: Tyc Jerzy

Pl. Chopina - przed budynkiem nr 14.

Z albumu Małgorzaty i Adama Polańskich.
W budynku tym przed wojną mieściła się Szkoła Powszechna, po wojnie zaś pierwsze Liceum Ogólnokształcące, później Szkoła Zawodowa, a obecnie od 1 stycznia 2003 r. Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia.
W 1976 roku utworzono tu Izbę Pamięci.
Budynek ten znany jest również z wydarzenia, które miało tu miejsce 26 stycznia 1945r. W jednej z sal szkolnych na parterze, SS przetrzymywało aresztowanych 29 Polaków. Wydarzenie to przybliży fragment relacji Zbigniewa Pieniężnego spisanej w "Dziejach Nowego Tomyśla"(1998):
"Około godziny 14.00 uchyliły się drzwi i do klasy wpadły wiązki granatów...Rzucono się do drzwi i na korytarz, lecz wyjście na podwórze było podparte kołkami. Na górę pobiegł Czesław Szumiński, wyskoczył oknem i odrzucił podpierające belki. Część zdołała wybiec, ostatnich raziły odłamki wybuchających granatów.
Nie wszyscy zdołali się jednak wydostać na zewnątrz. Na korytarzu padł przecięty serią z automatu Włodzimierz Rulewicz, Już na podwórzu kule dosięgły Teodora Szlachcińskiego. Z budynku wybiegł także Ignacy Roszkowiak, lecz gdy usiłował sforsować płot, nadbiegł SS-man i rozbił mu kolbą głowę." Rannych, którzy zostali w budynku dobijano.
Zginęli w tym dniu wspomniani już Włodzimierz Rulewicz, Teodor Szlachciński, Ignacy Roszkowiak oraz Stefan Pietrzyk, Piotr Woźniak, Alojzy Filipiak, Tadeusz Żakowski ze Środy i Kazimierz Opończewski z Lwówka.

Comments

Add a comment
  • Szymon Konieczny on 29-08-2012 15:45 Szymon Konieczny said

    Cześć ich pamięci!
  • SEBASTIAN on 16-03-2013 18:33 SEBASTIAN said

    MÓJ WUJEK BYŁ W TEJ SALI.PRZEŻYŁ ALE CUDEM JAK OPOWIADAŁ.