Encounters
with our past…

Language preference

Deutsch
English (UK)
Polski

Nowotomyska Galeria Internetowa

Language preference

Deutsch
English (UK)
Polski
Ośrodek GS przy ul. 3.Stycznia po remoncie View full size

Ośrodek GS przy ul. 3.Stycznia po remoncie

Fotografia ze zbiorów Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu.

W artykule prasowym pt. "Fata morgana", autorstwa Zofii Nowakowskiej, czytamy:
"Idąc do lasu, na tzw. "Glińskie Góry", przechodzimy obok budynku stojącego za miastem. Budynek jest stary, niski i ocieniony ogromnymi drzwiami. Mieścił się tu sklep towarów mieszanych. Sklepik był ciemny, ciasny, towar byle jak porozmieszczany, a worki, łańcuchy, szczotki i inne artykuły gospodarstwa domowego leżały w kącie. Sklepowa z trudem poruszała się w tej graciarni. Niewiele się zmieniło, gdy sklepik przejęła Gminna Spółdzielnia w Nowym Tomyślu. Przed sklepem, gdy spadł deszcz, powstawały ogromne bajora i kałuże błota, w których grzęzły furmanki i rowery.
Przyszedł nowy prezes, pełen zapału i rzucił hasło: frontem do modernizacji!. Udało mu się wyprowadzić lokatora i zorganizować kawiarnię - bar. Nazwano go Zacisze. Po prostu nie chciało się wierzyć czy to rzeczywistość, czy fata morgana! Dom odmalowany na kolor jasny, słoneczny, nawet w dzień pochmurny rozwesela. Tam gdzie stały drzewa i kałuże błota, dziury i wyboje - młodziutka trawa, chodniki wiodące do sklepu i kawiarni- baru, obrzeżona płonącą czerwienią szałwi.
Sklep cudo - reklamy kolorowe, lustra, lada chłodnicza, towar pięknie poustawiany - dawnej sklepowej lat ubyło - taka zadowolona. Mieszkańcy Glinna też dumni, że mają coś tak pięknego. Zaproszeni goście wysłuchali przemówienia prezesa rady Nadzorczej GS, który w krótkich słowach zaznaczył, że zorganizowano tę placówkę dla zniwelowania różnicy między wsią a miastem. Smakosze zjadali doskonale przyrządzone dania barowe, golonkę, węgorza w galarecie, parówki itp. I ja tam byłam. Jestem przeświadczona, że nowoczesne, piękne urządzenie i grzeczna obsługa przyczynią się do kulturalnego zachowania się publiczności w nowym lokalu." Zofia Nowakowska

Comments

Add a comment

No comments yet. Be the first to comment!

  •