Ze zbiorów Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej.
Fabryka znajdowała się przy obecnej ul. Tysiąclecia w sąsiedztwie parku miejskiego.
Największy zakład przemysłowy w mieście, założony w 1904 r. przez spółkę Auergesellschaft z Berlina. Fabrykę siatek żarowych nabyła w 1920 roku Spółka Akcyjna "Żar", zorganizowana przez Polski Bank Handlowy w Poznaniu. Spółka posiadała własny teren fabryczny o pow. 2,10 ha. Fabryka, która początkowo zatrudniała 20 pracowników rozwijała się dość pomyślnie. W roku 1924 liczba zatrudnionych tu osób wzrosła do 450 pracowników i 16 urzędników. Po zaspokojeniu zapotrzebowania rynku krajowego, trzy piąte produkcji siatek żarowych eksportowano za granicę, przeważnie do Anglii.
Niestety postępująca elektryfikacja, wypierająca oświetlenie gazowe, spowodowała z czasem ograniczenie produkcji. W roku 1939 zatrudnienie spadło do 70 pracowników. Rozwijały się też wtedy inne działy produkcji. Stworzona została tu wytwórnia kartonów, rozpoczęto także produkcję zwijek i bibułek do papierosów pod nazwą "ozonówek".
Źródło:"Jednodniówka Powiatu Nowotomyskiego" 1939r.
W czasie okupacji, w 1941 r.fabryka "Żar" została przejęta przez niemiecki zarząd komisaryczny i przekazana firmie H. Windler AG z Berlina, produkującej instrumenty chirurgiczne i ortopedyczne oraz oświetlenie sal operacyjnych. Firma ta część swojej produkcji przeniosła do nowego Tomyśla. Po wojnie fabrykę uruchomiono ponownie. Powstała wówczas Fabryka Narzędzi Chirurgicznych "Chifa", która stała się strategicznym przedsiębiorstwem dla powojennego rozwoju naszego miasta. Po rozbudowie infrastruktury fabryki, widoczne na fotografii budynki przejęte zostały przez Przedsiębiorstwo PROMAG. Później stały się własnością prywatną.