Spotkania
z naszą przeszłością…

Ustawienia języka

Deutsch
English (UK)
Polski

Nowotomyska Galeria Internetowa

Ustawienia języka

Deutsch
English (UK)
Polski
Spółdzielnia Stolarska STEMEB przy ul. Kolejowej, 1983 r. Zobacz pełny rozmiar

Spółdzielnia Stolarska STEMEB przy ul. Kolejowej, 1983 r.

Fotografia e zbiorów Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu, z monografii Spółdzielni Stolarskiej STEMEB w Nowym Tomyślu.
Monografia została opracowana przez: Bogumiłę Raczkowiak, Anne Małyszczak, Ewę Wesołek, Iwonę Pająk, Dorotę Zapałka, Honoratę Kącką, Violettę Kaszella, Ludmiłę Musiał, Michała Adamczewskiego, Tomasza Szymanowskiego, Renatę Oracz, Danutę Walkowiak i Jolantę Śmiłowską, pod kierunkiem Edwarda Żurka, podczas zajęć fakultatywnych grupy geograficzno-ekonomicznej w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika.

Fotografia zakładu stolarskiego Spółdzielni Meblarskiej STEMEB przy ul. Kolejowej 9.

Spółdzielnia STEMEB została założona przez Wojciecha Piętę i Edwarda Marcinkowskiego w 1950 r. W skład zarządu obok wymienionych wchodzili również Feliks Ciszewski i Zenon Bielawski. Początkowo zakład mieścił się w budynkach przy ul. 3. Stycznia 2. W pierwszej fazie produkcji spółdzielnia zatrudniała 24 pracowników. Produkowano meble kuchenne i sypialne, świadczono tez usługi. W latach 1953-56 zakład rozwinął się przyłączając spółdzielnię w Międzychodzie i Zbąszyniu. Nowym prezesem został wówczas Kazimierz Adamczewski. W latach kolejnych prezesami byli:Zenon Bielawski (1960-61), Zenon Karolczyk 91961-1968) i Zenon Zielewicz (1968-1976). W roku 1959 zakupiono gospodarstwo rolne przy ul. Kolejowej 9, które zaadoptowano na zakład. Otwarcie nastąpiło w 1963 roku. Spółdzielnia przeniosła produkcję na dwie nowe hale produkcyjne. Pierwszym kierownikiem był Feliks Ciszewski do roku 1968, następnie Helena (?) do roku 1974, Jan Dominiak (1974-77), Tadeusz Głowiak (1977-1981) oraz Mieczysław Chylak. Zakład w latach 1968-76 został rozbudowany i zajmował kilka budynków produkcyjnych. Przez krótki okres dyrekcja miała siedzibę w Zbąszyniu, a w roku 1976 spółdzielnię przejęły Stęszewskie Zakłady Meblarskie i stał się zakładem filialnym.

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Dodaj pierwszy!

  •