Fotografia e zbiorów Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu, z monografii Spółdzielni Stolarskiej STEMEB w Nowym Tomyślu.
Monografia została opracowana przez: Bogumiłę Raczkowiak, Anne Małyszczak, Ewę Wesołek, Iwonę Pająk, Dorotę Zapałka, Honoratę Kącką, Violettę Kaszella, Ludmiłę Musiał, Michała Adamczewskiego, Tomasza Szymanowskiego, Renatę Oracz, Danutę Walkowiak i Jolantę Śmiłowską, pod kierunkiem Edwarda Żurka, podczas zajęć fakultatywnych grupy geograficzno-ekonomicznej w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika.
W powyższym opracowaniu znajduje się również zarys historii tego budynku. Pierwotnie mieścił się tutaj browar Artura Morzyńskiego. Po odzyskaniu niepodległości, w roku 1918, budynki zostały zakupione przez Wojciecha Piętę, który otworzył tutaj zakład stolarski. Początkowo zakład zatrudniał 16 pracowników i wykonywał wyłącznie usługi na zamówienie. Później przekształcił się w fabrykę mebli "Polonia". W latach 1939-45 zakład został przejęty przez Niemców. Prowadził go nijaki Weiss. Po wojnie powrócił do właściciela Wojciecha Pięty i pozostawał w jego rękach do wprowadzenia w życie ustawy o tzw. uspołecznieniu w roku 1950.
Od 1950 r. działała tu spółdzielnia założona przez Wojciecha Piętę i Edwarda Marcinkowskiego. W skład zarządu obok wymienionych wchodzili również Feliks Ciszewski i Zenon Bielawski. W pierwszej fazie produkcji spółdzielnia zatrudniała 24 pracowników. Produkowano meble kuchenne i sypialne, świadczono tez usługi. W latach 1953-56 zakład rozwinął się przyłączając spółdzielnię w Międzychodzie i Zbąszyniu. Nowym prezesem został wówczas Kazimierz Adamczewski. W latach kolejnych prezesami byli:Zenon Bielawski (1960-61), Zenon Karolczyk 91961-1968) i Zenon Zielewicz (1968-1976). W 1963 r. spółdzielnia powiększa się o nowy zakład przy ul. Kolejowej 9 i przeniosła produkcję na dwie hale produkcyjne. W roku 1976 spółdzielnię przejęły Stęszewskie Zakłady Meblarskie.
Po zakładzie stolarskim w budynku tym mieścił się zakład krawiecki Spółdzielni Inwalidów "Chemos".