Spotkania
z naszą przeszłością…

Ustawienia języka

Deutsch
English (UK)
Polski

Nowotomyska Galeria Internetowa

Ustawienia języka

Deutsch
English (UK)
Polski
Budynek Spółdzielni Stolarskiej przy ulicy 3. Stycznia, 1983 r. Zobacz pełny rozmiar

Budynek Spółdzielni Stolarskiej przy ulicy 3. Stycznia, 1983 r.

Fotografia e zbiorów Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu, z monografii Spółdzielni Stolarskiej STEMEB w Nowym Tomyślu.
Monografia została opracowana przez: Bogumiłę Raczkowiak, Anne Małyszczak, Ewę Wesołek, Iwonę Pająk, Dorotę Zapałka, Honoratę Kącką, Violettę Kaszella, Ludmiłę Musiał, Michała Adamczewskiego, Tomasza Szymanowskiego, Renatę Oracz, Danutę Walkowiak i Jolantę Śmiłowską, pod kierunkiem Edwarda Żurka, podczas zajęć fakultatywnych grupy geograficzno-ekonomicznej w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika.

W powyższym opracowaniu znajduje się również zarys historii tego budynku. Pierwotnie mieścił się tutaj browar Artura Morzyńskiego. Po odzyskaniu niepodległości, w roku 1918, budynki zostały zakupione przez Wojciecha Piętę, który otworzył tutaj zakład stolarski. Początkowo zakład zatrudniał 16 pracowników i wykonywał wyłącznie usługi na zamówienie. Później przekształcił się w fabrykę mebli "Polonia". W latach 1939-45 zakład został przejęty przez Niemców. Prowadził go nijaki Weiss. Po wojnie powrócił do właściciela Wojciecha Pięty i pozostawał w jego rękach do wprowadzenia w życie ustawy o tzw. uspołecznieniu w roku 1950.
Od 1950 r. działała tu spółdzielnia założona przez Wojciecha Piętę i Edwarda Marcinkowskiego. W skład zarządu obok wymienionych wchodzili również Feliks Ciszewski i Zenon Bielawski. W pierwszej fazie produkcji spółdzielnia zatrudniała 24 pracowników. Produkowano meble kuchenne i sypialne, świadczono tez usługi. W latach 1953-56 zakład rozwinął się przyłączając spółdzielnię w Międzychodzie i Zbąszyniu. Nowym prezesem został wówczas Kazimierz Adamczewski. W latach kolejnych prezesami byli:Zenon Bielawski (1960-61), Zenon Karolczyk 91961-1968) i Zenon Zielewicz (1968-1976). W 1963 r. spółdzielnia powiększa się o nowy zakład przy ul. Kolejowej 9 i przeniosła produkcję na dwie hale produkcyjne. W roku 1976 spółdzielnię przejęły Stęszewskie Zakłady Meblarskie.
Po zakładzie stolarskim w budynku tym mieścił się zakład krawiecki Spółdzielni Inwalidów "Chemos".

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Dodaj pierwszy!

  •