Encounters
with our past…

Language preference

Deutsch
English (UK)
Polski

Nowotomyska Galeria Internetowa

Language preference

Deutsch
English (UK)
Polski
Wieża ciśnień -   ok. 1946 r. View full size
Faces on this photo: *Wł. Antkowiak, Patalas Stefan

Wieża ciśnień - ok. 1946 r.

Ze zbiorów Haliny Patalas.
Fotografia wykonana przez Wł. Antkowiaka (Włodzimierza lub Władysława), który był uczniem Georga Endericha i który po wojnie przejął jego zakład przy ul. Mickiewicza ulicy Mickiewicza 4. Na wieży pracuje Stefan Patalas.

Wieża ciśnień, która znajdowała się obok, zbudowana została w latach 1913 – 1914 na podstawie projektu firmy Carl Francke z Bremy. Pierwsze 3 odwierty wykonano w 1912 r. Obok wieży ciśnień już wcześniej istniały urządzenia do wytwarzania gazu, które istniały przynajmniej od listopada 1903 r. Dnia 10 stycznia 1914 r. nowotomyskie wodociągi zostały przyjęte do Towarzystwa Zakładów Wodociągowych i Gazowniczych i tę datę można przyjąć jako datę początku istnienia wodociągów. Kompleks składał się z dwóch zbiorników na gaz o pojemności 400 m3 i 800 m3, budynku administracyjnego oraz wieży ciśnień o wysokości 30,80 m i średnicy u podstawy 9 m, ze zbiornikiem 100 m3 umiejscowionym na wysokości 23 metrów. W dobudówce wieży znajdowała się stacja pomp napędzana gazem. W wieży odbywał się proces uzdatniania, magazynowania i chlorowania wody. W dolnej części budynku znajdowały się odżelaziacze, czyli dwie murowane komory z dziurawymi ściankami, wypełnione koksem. Woda spadająca z wyższej kondygnacji, przechodząc przez warstwę koksu, napowietrzała się i poprzez stalowe zbiorniki filtracyjne spadała do zbiornika w podziemiach wieży. Budowa wodociągów była powiązana z budową szpitala, który miał być zaopatrywany w bieżącą wodę. Zakład wodociągowy borykał się wówczas z problemami. Z powodu dużej zawartości żelaza w naszej wodzie zatykały się rury. Dochodziło do nielegalnego podbierania wody, w czym uczestniczyła również fabryka pończoszek żarowych (późniejszy Żar).W czasie I wojny światowej, przez wiele miesięcy nie było wody w Nowym Tomyśl, ponieważ jedynym majstrem, który potrafił naprawić maszyny był Otto Fimmel z ul. Piłsudskiego (Dworcowej) 14, który był ściągany specjalnie z wojska na urlop, aby reperować urządzenia. Wodociągi nie pracowały, ponieważ w momencie, gdy zepsuły się maszyny, a miasto zalegało już z zapłatą za naprawy, Otto Fimmel dyplomatycznie odmówił dalszych prac.

Eksploatowana do 1993 roku. W 1994 r. uruchomiono nowy zbiornik na wodę, mogący pomieścić 1500 m3 wody. Nowa wieża ciśnień ma wysokość 42 metrów i znajduje się nieco dalej od swej poprzedniczki.

Comments

Add a comment

No comments yet. Be the first to comment!

  •