Encounters
with our past…

Language preference

Deutsch
English (UK)
Polski

Nowotomyska Galeria Internetowa

Language preference

Deutsch
English (UK)
Polski

*Korona Bukowiec

Klub sportowy Korona powstał w Bukowcu w roku 1923.
W pracy magisterskiej pana Andrzeja Bobkiewicza poświęconej "Koronie" możemy przeczytać m.in."Był rok 1922. Karol i Eryk Szulcowie, synowie miejscowego kowala byli pierwszymi, szczęśliwymi posiadaczami skórzanej piłki. Z imigracji z Westfalii i Berlina wrócili Feliks i Stanisław Przybylscy, Karol Bielawa, Stanisław Rochowiak i Franciszek Mruk, którzy byli już zapoznani z arkanami gry w piłkę nożną. Do nich dołączyli Michał Dzięcioł, Józef Śnita, Bronisław Przybylski, Franciszek Balcerek, Szap (przebywający w delegacji w Bukowcu Holender), Jan Koza i inni...
Grupa tej młodzieży zaczęła zastanawiać się nad zorganizowaniem stowarzyszenia sportowego. Trudne to było zadanie. Większość starszego pokolenia była przeciwna tej organizacji. Jednak z młodzieńczą werwą trudności te pokonano."
W 1923 roku, z inicjatywy Michała Dzięcioła, zostaje zwołane pierwsze zebranie założycielskie. Wybrano pierwszego prezesa - Bronisława Przybylskiego i przyjęto nazwę "Korona", której pomysłodawcą był Karol Bielawa.
Za zgodą właściciela majątku p. Fallbuscha urządzono boisko na polanie leśnej, tzw. "Smugu". Również w roku 23, Karol Szulc jako jeden z zamożniejszych, funduje drużynie pierwsze stroje, które członkowie klubu spłacają w ratach.
Pierwszy mecz drużyna rozegrała z "Huraganem" z Nowego Tomyśla. Wynik jednak nie został odnotowany w kronice. (gmat)