Encounters
with our past…

Language preference

Deutsch
English (UK)
Polski

Nowotomyska Galeria Internetowa

Language preference

Deutsch
English (UK)
Polski

Richard von Hardt

Richard von Hardt urodził się w 1824 roku w Lennep w Północnej Nadrenii, był synem Louise i Engelberta Hardta -producenta tkanin, właściciela Firmy Johann Wülfing & Sohn. Mając niespełna 23 lata, wraz ze starszym bratem Henrykiem wyjechał do Stanów Zjednoczonych, by znaleźć rynek zbytu dla swoich tkanin produkowanych w Niemczech. W 1847 r założyli Firmę Hardt & Co. w Nowym Jorku. Przedsiębiorczość Richarda doprowadziła rodzinne przedsiębiorstwo do znacznego rozkwitu. Z czasem handlował już nie tylko tkaninami, m.in. również zbożem. Eksportowano towary do Ameryki Południowej , Indii, Chin i Australii. Po 1900 r. firma Welthaus Hardt & Co z siedzibą w Berlinie posiadała m.in.: sklep w Bradford i Manchesterze w Anglii, w Nowym Jorku w Ameryce, dom handlowy w Buenos Aires i Montevideo, w Valparaiso, Santiago i Limie.
W roku 1868 Richard von Hardt kupił majątek Wąsowo i postanowił założyć tu swą siedzibę rodową. Buduje pałac i rozbudowuje wieś. W ciągu kilku lat kupuje również majątek Chraplewo oraz folwarki Wąsówko i Tomaszewo.
Po kupnie okolicznych wsi, dalej realizuje swe ambitne plany, dotyczące pomnażania majątku rodzinnego i umacniania pozycji Niemców w Prowincji Poznańskiej. Wraz z sąsiadami z Trzcianki, Śliwna i innych miejscowości oraz ze swym zięciem Tiedemannem, w 1883 roku powołał do życia spółkę, której celem było zbudowanie cukrowni w Opalenicy - przy trasie Poznań -Berlin. Już w 1884 roku powstała cukrownia. Aby ułatwić dostarczanie tam towarów, rozpoczęto budowę kolejki wąskotorowej. Po kilku latach kolejka docierała już do kilku stacji w okolicy. w 1896 roku oddano do użytku linię Trzcianka - Wąsowo, nieco później przedłużono tory do Nowego Tomyśla.
W uznaniu zasług Richardt von Hardt został odznaczony przez cesarza Wilchelma II Medalem Pamięci Cesarza Wilhelma. Został również odznaczony Orderem Rodu Hohenzollernów. W 1888 r. otrzymał od cesarza Fryderyka III tytuł szlachecki. W roku 1891 został honorowym obywatelem miasta Lennep. Był także jednym z założycieli Kościoła Pamięci Pamięci Cesarza Wilhelma (niem. Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche) zwanego popularnie kościołem Pamięci (Gedächtniskirche) w Berlinie (świątynia ewangelicka położona przy Breitscheidplatz).
Zmarł na atak serca 29.09.1898 w Berlinie i został pochowany w posiadłości rodzinnej Wąsowo. Na jego pogrzeb miasto Lennep wysłało do Wąsowa poselstwo: burmistrza Stosberga oraz dwóch członków rady miasta Franza Heinricha Müllera i Hammachera.

[źródło: "Skąd przychodzimy... ...dokąd zmierzamy. Przewodnik po gminie Kuślin" art."Wąsowo" autor: M.Bilska przy współpracy D.Paszka;
źródło: http://www.lennep.eu/richard-von-hardt/]