Spotkania
z naszą przeszłością…

Ustawienia języka

Deutsch
English (UK)
Polski

Nowotomyska Galeria Internetowa

Ustawienia języka

Deutsch
English (UK)
Polski
Sztandar Kółka Rolniczego w Wytomyślu - 1988 Zobacz pełny rozmiar
Oznaczenia na zdjęciu: Błaszczyk Ekspedyt ks.

Sztandar Kółka Rolniczego w Wytomyślu - 1988

Zdjęcie z albumu Jana Bąbelka.
Na ścianie widać sztandar Kółka Rolniczego w Wytomyślu.

Kółko Rolnicze w Wytomyślu zostało założone w 1908 roku.
Notatka z Gazety Toruńskiej z dnia 5 listopada1908r. Nr 257
(źródło: Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa)
„Wytomyśl. Nowe Kółko Rolnicze założono w ostatnim czasie za staraniem ks. prob. Styczyńskiego w Wytomyślu. Cele i ustawy Kółek objaśnił ks. prob. Maciaszek, poczym zapisało się na członków nowo założonego Kółka 36 obecnych na odnośnym posiedzeniu. Prezesem obrano ks. prob. Styczyńskiego, zastępcą prezesa Stanisława Musiałę z Róży, sekretarzem p. Styczyńskiego, skarbnikiem p. Rosta z Wytomyśla; ławnikami pp. Jana Geislera, Kazimierza Szofera z Wytomyśla i Piotra Błachowiaka z Wąsowa. Posiedzenia odbywać się będą w każdą czwarta niedzielę miesiąca”

Sprawozdanie z działalności Kółek Rolniczego w Wytomyślu za rok 1909.
Zamieszczone w „Roczniku Kółek Rolniczo-Włościańskich w Wielkim Księstwie Poznańskim”
„Ilość członków72. Zebrania odbywają się w czwartą niedzielę każdego miesiąca w salce parafialnej. Skład zarządu: Prezes ks. prob. Styczyński, Wytomyśl p. Alttomischel; wiceprezes Stanisław Musiał, Róża (Rose) p. Alttomischel; sekretarz Józef Klebus, Wąsowo (Bez. Posen); skarbnik Jan Rost, Wytomyśl.
Od marca do października 1909 dla trudności policyjnych, stawianych z powodu konsensu budowlanego, musiała nastąpić przerwa w zebraniach Kółka. Od października z. r. odbywają się posiedzenia regularnie. Na zebrania uczęszcza zawsze około 40 członków. Poradnika Gospodarczego z kalendarzem rolniczym abonuje 21 członków.”
Ks. Styczyński



W dniu 01.01.1929 r. okazji 20-lecią odbyła się uroczystość wręczenia i poświęcenia sztandaru. Fakt ten opisany jest w piśmie „Kurjer Zachodni” Nr.8 Rok 5 z dnia 26.01.1929r.

„Dnia 1 stycznia 1929r. Obchodziło Kółko Rolnicze Wytomyśl uroczystość poświęcenia sztandaru połączoną z 20 letnim jubileuszem swego istnienia. Uroczystość poprzedziła msza św. Odprawiona przez ks. Proboszcza Kazimierza Echausta, który wygłosił po mszy św. okolicznościowe kazanie.
Chrzestnymi sztandaru były Panie: Nawrotowa, Musiałowa, Maciejewiczowa, Weberowa, Chojnacka, Kamińska, Klebusowa, Mingowa i Marchwicka oraz Panowie: Starosta Czochron, Ks. Proboszcz Echaust, prezes powiatowy Musiał, Kaczmarek, Szofer, Czekała, Zabór, Kroma, i Maciejewicz.
Po nabożeństwie wyruszył pochód, w którym brały udział Stowarzyszenie Młodych Polek i Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej z Wytomyśla, Tow. Powstańców i Wojaków z Bukowca, Zjednoczenie Zawodowe Robotników w Wytomyślu oraz delegacje bratnich towarzystw, na salkę Pana Kaczmarka na uroczyste zebranie, które zagaił prezes Kółka p. Klebus „Pochwaleniem Pana Boga”, witając wszystkich obecnych oddał przewodnictwo w ręce prezesa Oddz. Pow. W. T. K. R. p. Musiała. Marszałkiem obrano Pana Starostę Czochrona, który składa zebranym pomyślnej i zbożnej pracy w kółkach rolniczych. Z okrzykiem na cześć Rzeczypospolitej i Jej Prezydenta zakańcza swe przemówienie. Następnie głos zabiera prezes Kółka, który zdał obszerne sprawozdanie z działalności od założenia aż do chwili obecnej a zarazem poświęca kilka słów zmarłym członkom, których pamięć uczczono przez powstanie z miejsc.
W dalszym ciągu nastąpiło składanie życzeń i wbijanie gwoździ Pamiątkowych, które ofiarowali p. Starosta Czochron, Stow. Młodych Polek, Stow. Młodzieży Polskiej, Kółka Rolnicze Brody, Bukowiec i Zbąszyń. Do Podniesienia tej uroczystości przyczyniły się ślicznie wykonane śpiewy miejscowego chóru kościelnego oraz deklamacje wygłoszone przez dzieci szkolne. Po wspólnym obiedzie odegrano sztukę teatralną pod tyt.
„Macocha”, z której amatorzy wywiązali się bez zarzutu.
Wspólną zabawą zakończono tak podniosłą uroczystość, która wszystkim obecnym pozostawi na długo miłe wspomnienia. Tym wszystkim, którzy przyczynili się do upiększenia tej uroczystości należy się w tym miejscu szczere uznanie”.

Napisy na sztandarze: „KÓŁKO ROLNICZE WE WYTOMYŚLU” w dolnych narożnikach „1908” i „1928” (daty założenia koła i ufundowania sztandaru). Wizerunek na sztandarze przedstawia św. Izydora patrona rolników. Św. Izydor urodził się w Hiszpanii, w drugiej połowie XII wieku. Prawie całe życie pracował jako robotnik rolny. Pracy tej towarzyszyło wiele cudownych zdarzeń, które rozgrywały się jeszcze długo po jego śmierci. Miał łaskę niebiańskich wizji, mówiono też, że aniołowie czasami pomagali mu w pracy. Został kanonizowany w roku 1622. Jedna z legend mówi: w czasie, kiedy Izydor pracował u zamożnego sąsiada, Jana Vargasa został oskarżony o to, że za mało pracuje, a za wiele się modli. Zdziwiło to gospodarza, u którego pracował, gdyż zawsze, powierzone mu prace były na czas dobrze wykonane. Postanowił go z ukrycia podpatrzeć. Ujrzał Izydora zatopionego w modlitwie, a za niego wykonującego orkę anioła.

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Dodaj pierwszy!

  •