Encounters
with our past…

Language preference

Deutsch
English (UK)
Polski

Nowotomyska Galeria Internetowa

Language preference

Deutsch
English (UK)
Polski
Kościół pw. św. Michała Archanioła w Wytomyślu, 1975 r. View full size

Kościół pw. św. Michała Archanioła w Wytomyślu, 1975 r.

Ze zbiorów Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu, z Monografii wsi Wytomyśl opracowanej przez Genowefę Szofer uczennicę Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Nowym Tomyślu, opracowanej w roku 1975 pod kierunkiem Edmunda Żurka.

Klasycystyczny kościół św. Michała Archanioła powstał w końcu XVIII w. Z fundacji Feliksa Szołdskiego. Jest budowlą jednonawową z dwoma symetrycznymi kaplicami po bokach. Od zewnątrz wmurowano na nim epitafia Karola Cunowa (1787-1833) i zamęczonego w Dachau proboszcza ks. Kazimierza Echausta (1871-1941). Wnętrze kryte jest sklepieniem zwierciadlanym z lunetami.
Wyposażenie miedzy innymi trzech ołtarzy klasycystycznie pochodzi z okresu budowy. W ołtarzu głównym znajduje się krucyfiks, obraz św. Michała i barokowe rzeźby aniołów. Z lewej umieszczono późnogotycką rzeźbę św. Anny Samotrzeć z początku XVI w., a po bokach ołtarza wiszą dwa wielkie obrazy, ufundowane przed I wojną światową przez właścicieli okolicznych majątków. Ceramiczne stacje drogi krzyżowej pochodzą z XIX w. Przy kościele znajduje się dzwonnica murowano-drewniana z ok. 1800 r., nieco dalej stoi plebania z początku XX w.

Comments

Add a comment

No comments yet. Be the first to comment!

  •