Encounters
with our past…

Language preference

Deutsch
English (UK)
Polski

Nowotomyska Galeria Internetowa

Language preference

Deutsch
English (UK)
Polski
Pocztówka z Bukowca View full size

Pocztówka z Bukowca

Pocztówka ze zbioru pani Elżbiety Talarowskiej.

Przedstawia budynek bukowieckiej szkoły, wybudowany w 1906 roku, kościół parafialny p.w. Św. Marcina - widok jeszcze przed przebudową, która miała miejsce w latach 1923-25, fragment dziewiętnastowiecznego budynku plebanii oraz stary budynek szkoły i poczty.

Kościół tu widoczny jest budynkiem drewnianym, zrębowym, ufundowanym w roku 1737 przez Karola Opalińskiego -starostę śremskiego.
W latach 1923-1925 świątynię osiemnastowieczną, orientowaną, przecięto poprzecznie drewnianą nawą według projektu Stefana Cybichowskiego, w wyniku czego powstało rozwiązanie architektoniczne nie spotykane w Wielkopolsce.
Ozdobą kościoła są piękne witraże, ufundowane w większości przez mieszkańców wsi. Witraże te, projektu znanego architekta Franciszka Mączyńskiego, wykonane zostały na zamówienie ówczesnego proboszcza Ks. Stanisława Maciaszka w słynnej krakowskiej pracowni witraży rodziny Żeleńskich, wg. projektu Franciszka Mączyńskiego.
http://www.muzeumwitrazu.pl/9-krakowski_zaklad_witrazow_s_g_zelenski.html

Mówiąc o wnętrzu kościoła warto wspomnieć również o oryginalnej dekoracji malarskiej i ciesielskiej wnętrza. Oprócz motywów geometryczno-roślinnych ściany zdobi pionowy ornament ze szlfami generalskimi. Jest to pamiątka z okresu międzywojennego, kiedy to patronem tej parafii był gen.Kazimierz Sosnkowski, właściciel rezydencji w pobliskim Porażynie.

Comments

Add a comment

No comments yet. Be the first to comment!

  •