Encounters
with our past…

Language preference

Deutsch
English (UK)
Polski

Nowotomyska Galeria Internetowa

Language preference

Deutsch
English (UK)
Polski
Drużyna juniorów LKS Korona Bukowiec na zawodach w Szczecinie. View full size

Drużyna juniorów LKS Korona Bukowiec na zawodach w Szczecinie.

Fotografia z albumu pana Floriana Duszyńskiego.
Drużyna juniorów bukowieckiego klubu sportowego brała udział w licznych zawodach. Tutaj w rywalizacji o puchar Przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Narodowej w Szczecinie.

"Sekcja łucznicza przy LKS "Korona" została powołana 11 listopada 1951 roku z inicjatywy działaczy sekcji łuczniczej istniejącej przy LKKF Poznań, którzy prowadzili ożywioną działalność propagandową tej dyscypliny sportu. (...) Patronat nad nowo powstałą sekcją objął "Kolejarz" Poznań. Instruktorem łucznictwa był Edmund Markiewicz, który udzielał wskazówek nie tylko zawodnikom, ale i ich opiekunowi Czesławowi Duszyńskiemu.
Pierwszymi zawodnikami sekcji byli: Stanisław Adamczak, Henryk Stankowski, Czesław Duszyński, Alojzy Flak, Tadeusz Drąg, Franciszek Koza.
W pierwszych Wojewódzkich Mistrzostwach Łuczniczych w Poznaniu zawodnicy Korony zdobyli I miejsce w strzelaniu z 15m i III miejsce w strzelaniu z 23m.
W reprezentacji woj.poznańskiego na XVI Narodowe Zawody Łucznicze o mistrzostwo Polski w Sopocie znalazło się 4 zawodników Korony.
W 1953 roku w Lesznie na Wojewódzkiej Spartakiadzie Wsi wśród LZS-ów łucznicy z Bukowca byli bezkonkurencyjni. I miejsce zajął Stanisław Skotare, II Czesław Duszyński, III miejsce wywalczył Alojzy Flak, a IV iV Henryk Stankowski i Tadeusz Drąg. Wśród kobiet pierwsza była Irena Flak a druga Teresa Klorek.
Na Centralną Spartakiadę Wsi do Szczecina powołano Alojzego Flaka, Cz.Duszyńskiego, H.Stankowskiego, E.Kaczmarka, T.Drąga i St.Skotarka. " Oprócz zwycięstw indywidualnych w poszczególnych konkurencjach, "Zespołowo reprezentanci woj.poznańskiego zdobyli Mistrzostwo Polski."
"W 1954 roku w rywalizacji wśród LZS sekcja łucznicza "Korony" zajęła I miejsce w kraju. Na 15 reprezentantów województwa 11 łuczników z Bukowca startowało w Centralnej Spartakiadzie Wsi w Białymstoku, gdzie zdobyli I miejsce i puchar dla Poznania. Czterech zawodników startowało także w halowych Mistrzostwach Polski LZS w Przemyślu.
W roku 1956 zawodnicy zdobyli tytuł wicemistrza Polski Zrzeszenia LZS.
Wsród kobiet w tym okresie wyróżniały się: Danuta Patan, Danuta Woźniczak, Joanna Przybylska.
W roku 1959 sekcja liczyła 35 członków, w tym 19 kobiet." W tym okresie zwycięstwa należą do grupy juniorów. Na halowych mistrzostwach Poznania I miejsce zdobywa Klara Simon, II miejsce J.Pięta. Eulalia Przybylska bierze udział i dobrze wypada w Mistrzostwach Polski Młodzików w Kielcach. Zajęła 10 miejsce na 70 startujących zawodniczek.
"W latach 1960-64 Korona posiadała duzo dobrych młodzików. Do wyróżniających się należeli: Lech Korbanek, Grzegorz Simon, Jarogniew Pięta, Halina Duszyńska i Grażyna Koza. W 1963 roku trzech młodzików: Andrzej Matuszczak, Lech Korbanek i Euzebiusz Buda uzyskali wyniki, dzięki którym znaleźli się w dziesiątce najlepszych młodzików w kraju. Andrzej Matuszczak uzyskał tytuł wicemistrza Polski młodzików za rok 1963.
Rewelacyjny wynik zespołowy dał chłopcom z Bukowca tytuł Zespołowego Mistrza Polski Młodzików za rok 1963. Zespół dziewcząt w składzie: Halina Duszyńska, Klara Simon i Lucyna Duszyńska zajął w tych mistrzostwach V miejsce, a indywidualnie Halina Duszyńska była siódma w kraju.
Za te wyniki Polski Związek Łuczniczy w Warszawie nadał zawodnikom złote młodzieżowe odznaki łucznicze.
W roku 1965 z inicjatywy działaczy LKS Korona powstały w powiecie trzy nowe sekcje łucznicze w Ptaszkowie, Zębowie i Grubsku.
w 1967 roku największymi sukcesami sekcji było zajęcie III miejsca na ogólnopolskich zawodach juniorów w Zawierciu oraz zdobycie przez Euzebiusza Budę pierwszego kółka olimpijskiego. Ten sam zawodnik został zaliczony do grona dziesięciu najlepszych juniorów województwa poznańskiego. W grupie juniorek wyróżniały się Lucyna Duszyńska, Henryka Król oraz Danuta Drzymała.
W roku następnym sekcja osiągnęła dość duże osiągnięcia. Dwa zespoły uzyskały awans do II ligi łuczniczej.
W 1969 roku zespół młodzieżowy występował w II lidze młodzieżowej. Młodziczki: Zofia Glapka, Elżbieta Nowak, Renata Duszyńska i Aleksandra Bobkiewicz jak i młodzicy w składzie: Kazimierz Adamczak, Ireneusz Dobroniecki, Piotr Drzymała oraz Piotr Poszwald wywalczyli awans do I ligi młodzieżowej i znaleźli się wśród 12 najlepszych zespołów w kraju. Drugi zespół występował w III lidze młodzieżowej i na 22 zespoły zajął 9 miejsce. W tym roku z inicjatywy działaczy powstały również młodzieżowe sekcje łucznicze w Koninie, Wąsowie i sekcja seniorów w Zębowie.
W roku 1970 zespół młodzików startujący w I lidze na 12 zespołów w kraju zajął dobre IV miejsce, drugi zespół w III lidze zajął równiez IV miesce na 28 startujących zespołów. Zespół seniorów w III lidze na 26 zespołów w kraju zajął ostatecznie VIII miejsce. Poza tym w mistrzostwach okręgu młodzików dziewczęta i chłopcy zdobyli tytuły zespołowych mistrzów okręgu. Indywidualnie Renata Duszyńska zdobyła mistrzostwo okręgu, a Piotr Poszwald wicemistrzostwo okręgu.
W 1971 roku w plebiscycie "Życia Nadobrza" na 10 najlepszych sportowców powiatu nowotomyskiego łucznicy Lucyna Duszyńska i Wojciech Łukaszyk zajęli drugie i trzecie miejsce."
Wszystkie te informacje zebrane zostały w pracy magisterskiej Andrzeja Bobkiewicza "Od Klubu Sportowego Korona do Ludowego Klubu Sportowego Korona w Bukowcu w latach 1925-1975".

Comments

Add a comment
  • Leszek on 07-01-2014 13:03 Leszek said

    Pięknie, że istnieje pamięć o pierwszych pasjonatach łucznictwa w Wielkopolsce. Warto znać swą historię, bez tego stracimy tożsamość. LW
  • anonim on 20-02-2020 18:20 anonim said

    To super uczucie kiedy mogę oglądać zdjęcia na których jest mój pradziadek, babcia, ciotki, wujek w takim miejscu jak galeria internetowa. Sama trenuje łucznictwo i cieszę się że moja rodzina jest związana z tym sportem na naszych terenach od samego początku. Warto znać historię swojej rodziny i cieszę się, że mogę poznawać ją w ten sposób.