Encounters
with our past…

Language preference

Deutsch
English (UK)
Polski

Nowotomyska Galeria Internetowa

Language preference

Deutsch
English (UK)
Polski
Drużyna piłkarska Klubu Sportowego Korona Bukowiec.. View full size
Faces on this photo: Koza Jan, Przybylski Feliks, Przybylski Jan, Śnita Józef

Drużyna piłkarska Klubu Sportowego Korona Bukowiec..

Fotografia z albumu pani Ewy Musiał.
Klub sportowy Korona powstał w Bukowcu w roku 1923.
W pracy magisterskiej pana Andrzeja Bobkiewicza poświęconej "Koronie" możemy przeczytać m.in."Był rok 1922. Karol i Eryk Szulcowie, synowie miejscowego kowala byli pierwszymi, szczęśliwymi posiadaczami skórzanej piłki...Z imigracji z Westfalii i Berlina wrócili Feliks i Stanisław Przybylscy, Karol Bielawa, Stanisław Rochowiak i Franciszek Mruk, którzy byli już zapoznani z arkanami gry w piłkę nożną. Do nich dołączyli Michał Dzięcioł, Józef Śnita, Bronisław Przybylski, Franciszek Balcerek, Szap (przebywający w delegacji w Bukowcu Holender), Jan Koza i inni...
Grupa tej młodzieży zaczęła zastanawiać się nad zorganizowaniem stowarzyszenia sportowego. Trudne to było zadanie. Większość starszego pokolenia była przeciwna tej organizacji. Jednak z młodzieńczą werwą trudności te pokonano."
W 1923 roku, z inicjatywy Michała Dzięcioła, zostaje zwołane pierwsze zebranie założycielskie. Wybrano pierwszego prezesa - Bronisława Przybylskiego i przyjęto nazwę "Korona", której pomysłodawcą był Karol Bielawa.
Za zgodą właściciela majątku p.Fallbuscha urządzono boisko na polanie leśnej, tzw. "Smugu". Również w roku 23, Karol Szulc jako jeden z zamożniejszych, funduje drużynie pierwsze stroje, które członkowie klubu spłacają w ratach.
Pierwszy mecz drużyna rozegrała z "Huraganem" z Nowego Tomyśla. Wynik jednak nie został odnotowany w kronice. (gmat)

Comments

Add a comment
  • E. Modrzyk on 08-03-2013 01:05 E. Modrzyk said

    Na zdjęciu p. Stanisław Bielawa zamieszkały na ul. Błonie rozpoznał wszystkich. Może ktoś skojarzy nazwiska z odpowiednią osobą.

    Przybylski Jan, Śnita Józef, Koza Jan, Przybylski Jan II (tzw Janyś ), Przybylski Feliks, Przybylski Stanisław, Kania, Biegała Franciszek,
    Nolka Władysław, Biegała Bronisław, Król Jan