Encounters
with our past…

Language preference

Deutsch
English (UK)
Polski

Nowotomyska Galeria Internetowa

Language preference

Deutsch
English (UK)
Polski
Budynek Szkoły Podstawowej w Sątopach View full size

Budynek Szkoły Podstawowej w Sątopach

Zdjęcie z kroniki szkolnej ze szkoły w Sątopach.
Budynek Szkoły Podstawowej w Sątopach zdjęcie z 1940r.

Wieś Sątopy jest dużą wsią o zwartej zabudowie. Pierwsze wzmianki o wsi pochdzą z roku 1508. Nazwa wsi wywodzi się od staropolskiego sątop inaczej miejsce spływu. Gospopdarstwa w centralnej części wsi rozłożone są w formie owalnicy wzdłuż ulic Szkolnej i Kościelnej.
Wieś Sątopy była do 1736r. częścią składową dóbr hrabiego Ludwika Szołdry-Szołdrskiego, wojewody w Inowrocławiu, generała Wielkiej Polski, dziedzica Czempinia i wielu innych miejscowości. W 1736r. w zamku w Czempiniu Szołdra-Szołdrski oddał wieś Sątopy Andrzejowi Ignacemu Mittelsta"dt'owi celem rozmieszczenia gruntów i osiedlenia ludzi. Sprowadzono więc Niemców, ponieważ uważano, że są najlepsi do osiedlenia. Napływ ludności niemieckiej był wielki. Przybysze osiedlali się w wiosce Sątopy na specjalnie dogodnych warunkach, pozwalających im bogacić się i budować piękną wieś. W wiosce mieszkało zaledwie kilka rodzin polskich.
Wśród starej zabudowy wsi zachowały się liczne stare chałupy z II połowy XIX wieku. Niektóre z nich są ustawione starym zwyczajem szczytem do ulicy. Wiele budynków wpisanych jest do rejestru zabytków.
W centrum wsi wznosi się kościół św. Andrzeja Boboli zbudowany w 1908r. Był to kościół ewangelicki. 25 sierpnia 1946r. odbyła się uroczystość poświęcenia kościoła katolickiego. Świątynia jest budynkiem zabytkowym. Od południa ma wieżę wtopioną w bryłę kościoła, a wewnątrz typowe dla świątyń ewangelickich drewniane balkony. Budynek szkoły został wzniesiony w 1905r. Obecnie wieś liczy ponad 600 mieszkańców.

Comments

Add a comment

No comments yet. Be the first to comment!

  •