Spotkania
z naszą przeszłością…

Ustawienia języka

Deutsch
English (UK)
Polski

Nowotomyska Galeria Internetowa

Ustawienia języka

Deutsch
English (UK)
Polski
Uroczystość przekazania broni na FON  -  pl. Niepodległości;  widok na zachodnią pierzeję; 10 lipca 1938 r.. Zobacz pełny rozmiar

Uroczystość przekazania broni na FON - pl. Niepodległości; widok na zachodnią pierzeję; 10 lipca 1938 r..

Z albumu Heleny Wolnej.

Największa uroczystość w przedwojennym Nowym Tomyślu. Zebrano prawie 140 tys. zł i zakupiono: 28 karabinów maszynowych, 2 granatniki, motocykle, radiostację i samochód "Łazik" oraz broń do ścigacza morskiego "Poznań". Honorowym obywatelem Nowego Tomyśla został gen. Kazimierz Sosnkowski.

W Komitecie Obwodowym na Nowy Tomyśl i gminę zasiadali: rejent Witold Wężyk- przewodniczący, Roman Nitsche - I. zastępca, pastor Schenk (z Jastrzębska Starego) - II zastępca, Maria Twardowska - sekretarka, ziemianin Zygfryd Poncet (Stary Tomyśl) - skarbnik, rolnik Stanisław Musiał - ławnik.

Sekcję zbiórkową tworzyli: Zygmunt Kowalski - naczelnik Urzędu Skarbowego, Rafał Fiege - kierownik szkoły w Jastrzebsku Starym, Zygfryd Beischer - kierownik szkoły w Glinnie, Marian Jankiewicz - dyrektor fabryki "Żar".

Sekcję propagandową tworzyli: Wojciech Wydra - kierownik szkoły, Ludwik Spatter - kierownik szkoły w Sątopach, Wacław Milczyński - redaktor, Z. Gabryelewiczówna.


Opis tego wydarzenia został zanotowany w "Orędowniku na powiaty Nowy Tomyśl, Wolsztyn i Międzychód" w dn. 12 lipca 1938 r.:
"Wspaniała uroczystość wręczenia Armii broni.
Niedzielna wspaniała i jedyna uroczystość wręczenia Armii broni w Nowym Tomyślu, pozostanie na długo w pamięci tych, którzy byli jej świadkami. Społeczeństwo powiatu nowotomyskiego przekazało tego dnia wspaniały dar dla armii polskiej w postaci 28 karabinów maszynowych i innego sprzętu wojskowego, ufundowanego kosztem 140 tysięcy złotych.
Miasto przybrało w niedzielę niezwykły wygląd, na ulicach bowiem ustawiono kilka bram tryumfalnych, z domów zaś powiewały gęsto flagi o barwach narodowych. Na krótko przed godz. 10 przybył na Plac Marsz. Piłsudskiego inspektor armii gen. K. Sosnkowski w towarzystwie wojewody Maruszewskiego i gen. Knoll-Kownackiego i dokonał przeglądu ustawionych tam oddziałów wojskowych, po czym udał się przed ołtarz polowy, wzniesiony na specjalnym podium. Do wchodzących na podium gen. Sosnkowskiego i woj. Maruszewskiego podeszły Janinka i Gabrysia Kabzianki wręczyły im wiązanki kwiatów.
O godz. 10 tej rozpoczęła się msza polowa, którą odprawił J. E. ks. biskup Dymek w asyście ks. prob. Ćwiejkowskiego z Nowego Tomyśla i ks. dyrektora Staniszewskiego z Poznania. Podniosłe kazanie okolicznościowe wygłosił ks. prałat Steinmetz.
Podczas nabożeństwa śpiewały zjednoczone chóry pow. nowotomyskiego pod dyrekcją p. Mroczkiewicza ze Lwówka i grała orkiestra pułku im. króla Karola rumuńskiego. Po mszy św. generał Sosnkowski wraz z woj. Maruszewskim, gen._Knoll-Kownackim, biskupem Dymkiem, kuratorem Jakóbcem, płk. Grodzkim, płk. Kownackim, starostą Skoczeniem i innymi zajął miejsce na drugim podium, po czym nastąpiło przekazanie pułkowi im. króla Karola rumuńskiego, pułkowi strzelców konnych i okręgowi poznańskiemu L. M. i K. karabinów maszynowych. Okręg otrzymał karabiny na ścigacz .Poznań".
Ogółem wręczono wojsku i okręgowi poznańskiernu L. M i K. 28 ciężkich karabinów maszynowych z podstawą i całkowitym wyposażeniem, 2 granatniki piechoty, jedną radiostacje nadawczo odbiorczą, samochód i motocykl z przyczepką.
Następnie odbyło się uroczyste wręczenie gen. Sosnkowskiemu dyplomów honorowego obywatela trzech miast powiatu nowotomyskiego. Dyplom Nowego Tomyśla, wręczył burmistrz Czesław Krzowski, Opalenicy burm. Mieczysław Kędzierski, Grodziska burm. dr Roman Mazurkiewicz. Z kolei zabrał głos gen. Sosnkowski, który w swoim przemówieniu podziękował w imieniu naczelnego wodza i armii obywatelstwu powiatu nowotomyskiego za hojny dar, wznosząc okrzyk na jego cześć. W zakończeniu gen. Sosnkowski podkreślił liczne więzy łączące go z Wielkopolską, która jest kolebką jego pięciu synów. Przemówienie gen. Sosnkowskiego, obfitujące w akcenty uznania i podziwu dla ofiarności, patriotyzmu, dy- scypliny społecznej i przywiązania do wiary przodków Wielkopolski przyjęte zostało burzą oklasków przez zebranych. Następnie przemawiał wojewoda poznański Maruszewski, który scharakteryzowawszy życie, działalność i zasługi gen. Sosnkowskiego, wzniósł okrzyk na jego cześć.
O godz. 12 05 na rynku nastąpiła defilada, którą prowadził ppłk Rybotycki. Wspaniała postawa doskonale prezentujących się oddziałów wojskowych wzbudziła wielki entuzjazm wśród olbrzymich tłumów publiczności. Raz poraz na wojsko padały spośród publiczności kwiaty, okrzykom zaś na cześć armii i oklaskom nie było końca. Defiladę zakończył przemarsz organizacyj społecznych przed trybuną. Po defiladzie odbył się obiad żołnierski z udziałem władz wojskowych i cywilnych. W czasie obiadu przygrywały na zmianę dwie orkiestry wojskowe. Po południu w ogrodzie "Kresowianka" odbyła się zabawa ludowa, na program której złożyło się puszczanie baloników, wspaniałe widowisko Wesele Przyprostyńskie, koncert dudziarzy, występ solowy uczennicy Sajpoltównej, tańce w wykonaniu podchorążaków, popisy chórów z Grodziska, Lwówka, Bukowca i Nowego Tomyśla, występ grupy regionalnej z Niegolewa itp. Na zakończenie odbyła się zabawa z tańcami i puszczanie ogni bengalskich. Wielki ten dzień zakończył się rautem wydanym przez Powiatowy Komitet FON w pięknie udekorowanej sali p. Olejniczakowej. W raucie wzięli udział liczni przedstawiciele władz wojskowych, cywilnych i organizacyj z terenu powiatu nowotomyskiego."

Komentarze

Dodaj komentarz
  • SEBASTIAN Dnia 16-03-2013 23:10 SEBASTIAN pisze:

    JEŚLI PRZEKAZ MÓWIONY JEST PRAWDZIWY TO GENERAŁ I MÓJ PRADZIADEK PIOTR BARAN BYLI BARDZO DOBRYMI PRZYJACIÓŁMI.